Виступ команди України на Балтійській хімічній олімпіаді

Опубліковано UkrChemOlimp 11 Травня 2024 рокуЗ 4 по 6 травня 2024 р. в м. Тарту (Естонія) проходила 30-та Балтійська хімічна олімпіада. Це щорічне змагання між учасниками з Латвії, Литви та Естонії, що відбувається з 1993 року. Цьогоріч вперше запросили команду України, в змаганнях взяли участь 10 наших учасників - переможців Всеукраїнської хімічної олімпіади.

Олімпіада проходила на базі Тартуського університету. Наша команда прибула за день до змагань і встигла відвідати музей науки, який подарував усім неймовірні враження та задоволення. Відкриття олімпіади відбулося в аудиторії університету, де учасників привітав Владіслав Іванітцев (організатор олімпіади) і розповів трішки історію Балтійської хімічної олімпіади, Ана Валдман (директорка Youth Academy) та Пірет Пікма (директорка Інституту хімії)

Завдання теоретичного та практичного турів олімпіади виконувалися учасниками в аудиторіях та лабораторіях університету в корпусі Chemicum. Експериментальний тур складався з двох задач: електролізу та титрування. В результаті з останньою наші хлопці справились значно краще, ніж з першою. По закінченню експериментального туру, що відбувався після відкриття олімпіади, учасники зіграли в боулінг з школярами Латвії, Литви та Естонії.

А вже наступного дня відбувся теоретичний тур, де школярі вирішували 6 завдань, що були підготовленими менторами країн Балтії. Комплект завдань містив по 2 задачі від менторів Литви, Латвії та Естонії. Завдання комплекту стосувалися термодинаміки та кінетики, кристалохімії, органічного синтезу та спектроскопії ЯМР.

Поки школярі справлялись з хімічними задачами, ментори всіх країн відвідали Інститут генетики, де зібрані зразки днк 20% населення Естонії та проводяться сучасні дослідження геному, а також познайомились з роботою науковців, що працюють в Тартуському університеті. По закінченню теоретичного туру всі школярі відвідали два цікавих музеї міста Тарту, де для них був організований квест: серед експонатів музею учасники олімпіади шукали та вирішували хімічні головоломки. Команди, які найкраще справились з завданнями, були нагороджені подарунками на церемонії закриття олімпіади. В останній день перебування нашої команди в Естонії школярі відвідали ще одну екскурсію – до старої обсерваторії.

Закриття Балтійської хімічної олімпіади відбулось в музеї історії міста Тарту. Наша команда, що була гостем цієї олімпіади, виступала поза основним конкурсом. Всі українські учасники отримали дипломи. Серед українців був відзначений дипломом за краще виконаний теоретичний тур Фастнахт Богдан та за краще виконану практичну роботу Гайванович Демян. Але в неофіційному загальному рейтингу учасників наші хлопці посіли 2, 3, 4, 6, 12, 14, 20, 21, 25, 26 абсолютні місця серед 30 учасників!

Вітаємо учасників з гідним виступом та представленням нашої країни! Команда України щиро дякує всім організаторам, журі та спонсорам, які дозволили нам взяти участь в 30-й Балтійській хімічній олімпіаді! Окрема подяка українським компаніям Єнамін та Хема, за багаторічну підтримку нашої команди в цих цікавих подорожах! І звісно дякуємо ЗСУ, які зробили можливим підготовку та виступ нашої команди на 30-тій Балтійській хімічній олімпіаді!